مشاوره با وکلای تهران

مشاوره حقوقی اولیه رایگان ویژه تهران: 09126404056

کلاهبرداری و انتقال مال غیر

  • ۵۴۷
امروزه در روابط عمومی و عرفی جامعه، لفظ کلاهبرداری به اشتباه برای جرایم مشابه دیگری نیز استفاده می شود، اما جالب است بدانیم که بخش عمده ای از شکایات تحت عنوان کلاهبرداری در دادسراها به سرانجام نمی رسد، که علت این موضوع عدم شناخت کافی این جرم در جامعه است وکاربرد واژه کلاهبرداری در عرف و قانون متفاوت است، در این راستا به اختصار این جرم بررسی می شود.
در تعریف کلاهبرداری می توان گفت : کلاهبرداری عبارت است از بردن مال دیگری از طریق توسل توام با سوء­نیت به وسایل یا عملیات متقلبانه
کلاهبرداری از جرایم عمومی است که بدون شکایت شاکی خصوصی قابل تعقیب است و در صورت گذشت شاکی، تعقیب یا اجرای حکم متوقف نمی­شود. یا به عبارتی از جمله جرایمی است که قابل گذشت  نیست. و گذشت شاکی، تاثیری در حکم صادره ندارد و حکم صادره باید اجرا شود.

که مجازات جرم کلاهبرداری در وضعیت مختلفی قابل تحقق است

مفهوم مال در علم حقوق و اقسام آن چیست

  • ۵۱۷

مفهوم مال در علم حقوق و اقسام آن چیست؟

 

مال چیست

از نظر حقوقی مال به چیزی گفته می شود که دارا ی دو شرط اساسی باشد:

  • مفید باشد و نیازی را برآورده کند خواه نیاز مادی باشد خواه نیاز معنوی باشد.
  • قابل اختصاص یافتن به شخص یا ملت معین باشد.

به عنوان مثال حق سرقفلی قابلیت اختصاص یافتن به شخص را دارد و از طرفی برای انسان مفید است و نیازی مثلا تجارت و کسب و کار را بر آورده می سازد اگرچه با چشم دیده نمی شود و قابل لمس نیست.در ماده ۱۱ قانون مدنی( اموال بر دو قسم است ، منقول و غیرمنقول) کلمه اموال به طور مطلق آمده و شامل هر نوع مالی اعم از قیمی و مثلی یا مادی و غیرمادی می گردد.

مشاوره حقوقی رایگان

تلفن مستقیم وکیل : 09126404056

مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

تلفن مستقیم وکیل : 09126404056

تماس با دفتر وکالت